Saturday, September 1, 2018

Cessna 152, CS-DGU: Fatal accident occurred July 10, 2018 in Ponte de Sor, Portugal

NTSB Identification: CEN18WA264
14 CFR Non-U.S., Non-Commercial
Accident occurred Tuesday, July 10, 2018 in Ponte de Sor, Portugal
Aircraft: Cessna 152, registration:
Injuries: 1 Fatal.

The foreign authority was the source of this information.

The government of Portugal has notified the NTSB of an accident involving a Cessna 152 airplane that occurred on July 10, 2018. The NTSB has appointed a U.S. Accredited Representative to assist the government of Portugal's investigation under the provisions of ICAO Annex 13.

All investigative information will be released by the government of Portugal.
The rescue teams found the plane crash site on the evening of July 10, 2018 near the municipal airfield Ponte de Sor, Portalegre.

According to GNR, the aircraft crashed and was found around 1.05 on Wednesday south of the airport.

The young man should have been back to the airport when the aircraft crashed.

According to JN, the Cessna 152, commonly used for flight training. The aircraft belongs to the G Air Aviation School / L3 Academy.

According to a source from the District Operations and Relief Command (CDOS), the warning sounded at 10:42 on Tuesday. At around 0.30 on Wednesday there were 48 elements in the field, between firemen and GNR, supported by 27 vehicles.


https://vaaju.com

The plane crashing in Ponte de Sor, Portalegre, was found approximately two hours after the search began, 1500 meters from the local airport's periphery. "The aircraft was found and the only crew member is being evaluated", announced Commissioner Rio Conchinha SIC Notícias.

The relief authorities conducted searches after receiving a warning for an aircraft accident, he told the Lusa source. (CDOS) in Portalegre

"We received a warning at 22:42 for a plane fall at the Ponte de Sor airport. At this point, searches are in place at the site and meanwhile The circumference of the searches has already been expanded," says CDOS source at Lusa, at 00:20.

Air Choice One sees full flights: ‘People are flying in and out of Fort Dodge in record numbers’

Air Choice One planes flying out of the Fort Dodge Regional Airport have been filling up fast in 2018, according to Rhonda Chambers, director of aviation.

“We have increased enplanements every month since January over the year before,” Chambers said.

She said that has equated to an 18 percent overall increase during the same time period (January through July) in 2017.

Chambers attributes those numbers to the airline’s efficiency.

“I believe they are on time,” she said. “They are reliable. I think people who have flown on them will come back and fly on them again because of the cost and their reliability.”

Air Choice One, a St. Louis-based regional airline, announced on Friday it had set a monthly record for passengers in the month of July.

Airline officials reported 1,382 total passengers flew out of Fort Dodge in July, a 12 percent increase from the same month in 2017.

That means an average of 24 passengers per day are traveling on Air Choice One planes.

“When Air Choice One established service in Fort Dodge in early 2015, we were faced with an average of eight passengers per day who were choosing air travel and high per passenger subsidies,” said Shane Storz, chief executive officer of Air Choice One, in a written statement. “By 2016, we had dramatically increased enplanements, and today we’re pleased to announce that people are flying in and out of Fort Dodge in record numbers.”

Air Choice One offers flights from Fort Dodge to Chicago O’Hare International Airport via Mason City.

The airline offers direct flights to Lambert St. Louis International Airport and to Minneapolis-St. Paul International Airport.

“From day one, we’ve focused on partnering with the community, not only giving residents of Fort Dodge convenient access to air travel with reliable, on-time performance, but also providing support on the ground, being present when called upon to serve,” Storz said.

Storz added, “Travelers and community members know they can count on us, and that’s built a relationship of trust that we’re very proud of and will continue to work hard on.”

Chambers said Air Choice One planes have eight seats.

“Now we would like to have bigger airplanes,” she said. “There’s only eight seats and a lot of times they are full. The next step is get bigger planes.”

Chambers is grateful for the increase in passengers.

“We are very thankful for those who are choosing to fly Fort Dodge,” she said. “I think a big part is the reliability. I think the airplanes are comfortable and it’s easy to get in and out of.” 

Original article can be found here ➤ http://www.messengernews.net

Columbia LC41-550FG, XB-OHG: Fatal accident occurred July 04, 2018 in Vallecillos, Mexico

NTSB Identification: CEN18WA327
14 CFR Non-U.S., Non-Commercial
Accident occurred Wednesday, July 04, 2018 in Vallecillos, Mexico
Aircraft: COLUMBIA LC41-550FG, registration:
Injuries: Unavailable

The foreign authority was the source of this information.

On July 4, 2018, about 1910 UTC, a Mexican registered Columbia LC41-550FG airplane, XB-OHG, sustained substantial damage during a forced landing due to a loss of engine power near Vallecillos, Nuevo Leon, Mexico. The pilot was not injured. The flight originated from the Laredo International Airport (KLRD), Laredo, Texas, and was en route to Culiacan International Airport (MMCL), Culiacan, Mexico.

The accident investigation is under the jurisdiction and control of the government of Mexico. This report is for information purposes only and contains only information released by or obtained from the government of Mexico. Further information pertaining to this accident may be obtained from:

Secretaria de Comunicaciones y Transportes (SCT)
Direccion General de Aeronutica Civil (DGAC)
Col Narvarte, Del. Benito Juárez
Mexico, D.F, Mexico c.p. 15620
Tel: (55)57239300

Robinson R44 Raven , OM-TTM: Fatal accident occurred July 07, 2018 in Kanaš, Slovakia

Marián Troliga († 63) sa zrútil s jednomotorovým vrtuľníkom v časti Kanaš.

NTSB Identification: CEN18WA261

14 CFR Unknown
Accident occurred Saturday, July 07, 2018 in Kanaš, Slovakia
Aircraft: ROBINSON R44 Raven I, registration:
Injuries: 1 Fatal.

The foreign authority was the source of this information.


On July 7, 2018, at 1640 coordinated universal time, a Robinson R22 Raven 1, OM-TTM, impacted powerlines during takeoff near Kanaš, Slovak Republic. The helicopter was destroyed. The pilot sustained fatal injuries. The flight was originating at the time of the accident.


The accident investigation is under the jurisdiction and control of the Aviation and Maritime Investigation Authority. This report is for informational purposes only.


Ministry of Transport, Post and Telecommunications of the Slovak Republic

Aviation and Maritime Investigation Authority of the Slovak Republic
Namestie Slobody 6, P.O. BOX 100, 810 05 Slovak Republic 

Známy prešovský podnikateľ absolvoval svoj posledný let vo Veľkom Šariši (okr. Prešov) v sobotu podvečer.

Marián Troliga († 63) sa zrútil s jednomotorovým vrtuľníkom v časti Kanaš. Malý stroj sa mu rotorom zamotal do drôtov vysokého napätia a jeho pád znamenal pilotovu smrť. Šťastie mali obyvatelia okolitých domov, ktorí tragédiu videli na vlastné oči a v šoku sledovali, či vrtuľník, alebo jeho časť, nespadne na nich.

Pilot pristál na poli medzi domami približne hodinu predtým, ako došlo k nešťastiu. Osudným sa mu stal pokus o vzlet. „Grilovali sme na dvore aj s malými deťmi. Zrazu sme videli, že stroj sa nekontrolovane točí neďaleko nás. Poriadne nás to vydesilo. Potom spadol na zem niekoľko desiatok metrov od nás. Bol to poriadny rachot. Úlomky nám popadali do záhrady. Utekali sme s deťmi do domu. Z vrtuľníka sa ani nedymilo, ani nehorel,” povedal Miroslav (38), majiteľ domu, ktorý stojí neďaleko miesta nešťastia.

Ešte bližšie stál Martin Kolozsy. „Pozeral som, čo ešte treba urobiť na záhrade. Vtedy som zazrel vrtuľník, ktorý sa čudne pohyboval a otáčal. Letel hore-dolu, hneď som mal pocit, že je neovládateľný. Stál som ako skamenený. Dopadol asi 15 metrov odo mňa. Hneď som volal 112 a doteraz sa z toho spamätávam,” povedal dve hodiny po páde vrtuľníka Robinson R44 Raven I.

Na miesto prišla aj spoločníčka M. Troligu z firmy. „Nedokážem tomu uveriť. Podnikali sme spolu vyše 20 rokov. Bol to super človek. Pracovitý, vo všetkom sa na neho dalo spoľahnúť. Vrtuľník pilotoval 3 roky. Používal ho predovšetkým pracovne. Často aj do zahraničia,” vysvetlila zronená Iveta. Tesne po nej prišiel do Kanaša Troligov syn Tomáš, ktorý je známym hokejistom.

Pred časom sa vystrábil z vážnej nehody na motorke. On sa z nej dostal. Jeho otec, ktorý vlastnil viacero firiem - SAD Poprad, opravovne MT, závod na výrobu autobusov v Levoči i reštauráciu, také šťastie nemal. Prípad vyšetruje  polícia. „Na miesto boli prizvané aj zložky Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru. Policajný vyšetrovateľ začal stíhanie pre trestný čin usmrtenia,“ uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.Chybu môže spraviť i skúsený pilot

Peter Korba, majiteľ školy pre pilotov vrtuľníkov ATO Heli company

Z videa je jasné, že vrtuľník zachytil drôty. Buď ich pilot prehliadol, alebo nestihol preletieť. Kým sa neukončí vyšetrovanie, nedá sa vylúčiť ani spolupôsobiaca technická príčina. U pilotov je to tak, že aj majster tesár sa môže utnúť. I keď vedel, že tam drôty sú, ešte to neznamená, že v kritickom momente si to uvedomil a včas zaregistroval.

Chybu môže urobiť aj skúsený pilot. Nedá sa úplne vylúčiť, že sa aj taký, ktorý ctí všetky bezpečnostné zásady, niekam v nesprávnom momente nezapozerá a nespraví osudnú chybu. Je viacero momentov, ktoré majú vplyv na bezpečnosť lietania. Zjednodušene hovoríme o technických príčinách a zlyhaní ľudského faktora, ktorý môže zlyhať nielen u pilota, ale aj u technického, prípadne riadiaceho personálu. Spočiatku zohráva veľkú úlohu neskúsenosť, neskôr prichádza rutina a človek môže stratiť rešpekt aj tam, kde je potrebný.

Piloti to vedia a dávajú si pozor, napriek tomu sa nedá na 100 % vylúčiť, že chybu spravia. S vrtuľníkom môžete pristáť prakticky hocikde, ak plocha spĺňa parametre. Nepotrebujete letisko ani heliport. Dvojmotorový vrtuľník 1. výkonnostnej triedy môže pristáť aj do zastavanej oblasti a jednomotorový mimo nej. Toto však myslím bola oblasť, kde mohol pristáť aj jednomotorový stroj.

Vydania knihy o sebe sa nedožil

Najťažšie sa so smrťou Mariána Troligu vyrovnávajú jeho najbližší. Pre médiá sa zatiaľ nechceli vyjadrovať. V sídle firmy zriadili pietne miesto na pamiatku zosnulého. Tragédia hlboko zasiahla aj kronikárku Máriu Maľarovú. „Celú noc som nespala, len som na to myslela. Veľmi dobre som s Mariánom Troligom vychádzala. Spolupracovali sme a napísala som o ňom knihu. Pozbierala som všetky možné dostupné materiály aj z čias športovej kariéry, keď pretekal na motorkách. On získal ocenenie Majster športu! Mám hotových 400 strán. Práve v nedeľu sme mali mať stretnutie k ukončeniu knihy... Veľká škoda, že sa toho nedožil,“ spomína smutne Mária. Dúfa, že dielo sa jej predsa podarí vydať. 

Všetkým, čo Mariána Troligu poznali, bude podľa nej veľmi chýbať. „Bol to človek veľmi precízny a precíznosť vyžadoval od každého. Pracoval do noci a ráno už bol prvý v práci,“ hovorí kronikárka. Marián Troliga podnikal v Prešove, Levoči, Veľkom Krtíši. Zamestnával asi 500 ľudí. Jeho veľkým cieľom bola výstavba nového zimného štadióna v Prešove.

https://www.cas.sk

California Pacific Airlines to start service in NovemberA North County airline that struggled for years to get off the ground is finally about to start operations.

California Pacific Airlines recently announced it will begin flights Nov.1 out of McClellan-Palomar Airport going to San Jose, Reno and, later in the month, to Las Vegas and Phoenix.

The startup airline was founded by Ted Vallas, now 97 years old, in 2010. The Federal Aviation Administration rejected its application in 2013, leading to back and forth negotiations with San Diego County — owners of the McClellan-Palomar Airport — and federal officials.

“There is a great deal of relief and joy,” said Mickey Bowman, chief operating officer of the airline, on Friday. “It’s obviously been a long time coming.”

California Pacific will offer non-stop flights to Norman Y. Mineta San Jose International Airport, Reno-Tahoe International Airport, McCarran International Airport serving Las Vegas, and Phoenix-Mesa Gateway Airport.

Costs vary based on market and availability. A roundtrip to San Jose from Carlsbad on the airlines’ website, www.mycpair.com, for Nov. 12 was $99 each way for non-refundable tickets or $199 each way for refundable tickets. It offers two checked bags and a small carry-on for free.

Flights from from Carlsbad to San Jose will leave Monday to Saturday at 7 a.m. or 6 p.m. Sunday through Friday; To Reno at 10:30 a.m. on Monday, Wednesday, Friday and Sunday; to Las Vegas at 10:45 a.m. on Tuesday and Thursday or 2:30 p.m. on Sunday; and to Phoenix at 2:30 p.m. Monday through Friday or Saturday at 10:45 a.m.

Kickstarting the airline’s launch was California Pacific’s acquisition of Georgia-based airline Aerodynamics in March, which had been in operation for 58 years. The price was not disclosed.

Aerodynamics’ key officials, like Bowman, were absorbed into California Pacific and the four planes it leases became part of the new airline.

California Pacific will operate Embraer ERJ-145 jets with 50 seats each. The airline had originally wanted to fly 72-seat planes, even though the FAA expressed concerned the airline did not have required data showing that Palomar’s runways could handle planes that size.

Bowman said he was confident that they would have eventually been allowed to used the larger plane if they had continued to push for it.

Vallas said in 2016 that he had spent $18 million to $20 million trying to get the airline operational. In April that year he announced at a press conference that the airline was ready to launch in four months.

The only problem, a county spokeswoman said at the event, was that the airline’s most-recent application had been denied because it lacked information. She said it could take another two years for the airline to launch once a new application was submitted.

Getting California Pacific off the ground means more local jobs. Bowman said the airline has 50 employees now but will expand to around 100 by Nov.1.

Bowman said the airline is looking to add more routes but is not ready to announce anything. He said they would like to add Sacramento and Cabo San Lucas.

“It’s really all about convenience,” he said about the airline. “San Diego County has a huge population base. You’ve got a great deal of the population living in the north of the county. We see an opportunity.”

Ted Owen, CEO of the Carlsbad Chamber of Commerce, said employers in the area are thrilled to have an airport closer than San Diego International Airport. He used the example of Carlsbad-based Viasat that he said spends $15 million a year flying employees all over the world, but loses time and money traveling south.

“Just think of the savings. They pick up a whole day on the travel side,” he said. “You’re not having to drive to (San Diego International Airport), park your car, take a shuttle and flying away to wherever you're going.”

Original article ➤  http://www.sandiegouniontribune.com

Georgetown County Airport (KGGE), South Carolina

Kimberly Gibbs
GEORGETOWN, SC (WMBF) – A Georgetown County corrections officer was arrested Friday for allegedly performing sexual acts with an inmate and providing the inmate with cellphones.

According to a press release from the Georgetown County Sheriff’s Office, 36-year-old Kimberly Gibbs was charged with sexual misconduct with an inmate, misconduct in office, furnishing contraband to an inmate and obstructing justice.

On Wednesday, officials with the Georgetown County Airport notified staff at the Georgetown County Detention Center that a cellphone was found in the ceiling of the bathroom in one of the hangars.

It was alleged the phone was possibly placed in the ceiling by one of the inmates assigned to the airport.

A pilot told investigators that they’d observed a suspicious vehicle parked near one of the hangars, according to the release. When the pilot approached the vehicle, the driver reportedly left in a “suspicious manner.”

The pilot then tried to go into the bathroom, only to discover that it was occupied by the inmate. The airport manager was notified and a search led to the discovery of the cellphone.

As the search continued, a second cellphone was also found outside of the hangar, the release stated.

The inmate was taken back to the jail and questioned about the cellphones and the suspicious vehicle. Although he initially denied any knowledge, he then claimed responsibility for one of the phones, the release stated.

According to investigators, that particular cellphone received a text message from Gibbs that came from her personal phone while she was working the following morning. She was placed on administrative leave with pay.

On Thursday, GCSO investigators interrogated the inmate, who reportedly confessed to having a relationship with Gibbs at the detention center. He also claimed ownership of both phones found at the airport, said he knew of the female in the suspicious vehicle and described how he got the phones, the release stated.

As a result of the interrogation, investigators learned Gibbs and the inmate performed sexual acts within the detention center and she was sent the phones through the mail.

Those phones were then provided to the inmate by leaving them on the airport property, the release stated. Gibbs reportedly was paid electronically by various people associated with the inmate.

Gibbs, who had been employed with the GCSO since March 2015, reportedly admitted to the majority of the allegations. She was then arrested and fired.

The female driving the suspicious vehicle was identified and no state criminal violations were identified.

Original article can be found here ➤ http://www.wmbfnews.com

Private Hangar Facility Slated for San Antonio International Airport (KSAT)A Colorado-based, design-build, commercial real estate development firm is planning a $25 million multi-hangar redevelopment at the San Antonio International Airport.

Western LLC is expected to break ground on the 8.87-acre, seven-hangar project later this year with completion expected within 12 months, according to a press release. The property is the former Hawker Beechcraft site located off John Cape Road.

It is a built-to-suit project catering to clients in need of storage and service for personal and corporate aircraft, with office space available in some of the hangars. Western’s press release said the seven hangars range in size from 12,000 square feet to 15,000 square feet with 28-foot-tall doors.

The company said all seven hangars already have been reserved and it is starting a wait list for other potential clients.

Russ Handy, aviation director for the City of San Antonio, said that the development initiative is the largest single private corporate capital project in the history of San Antonio International Airport.

“Partnerships like this are not just good news for the San Antonio International Airport but for all of San Antonio as the economic impact will be substantial for the entire region,” he said.Western announced plans in 2017 for similar developments at William P. Hobby Airport in Houston, Dallas Love Field and Austin-Bergstrom International Airport. The project at Hobby Airport was scheduled to be completed by the end of 2018. The Love Field project is scheduled to begin this fall, and the Austin project was slated to be started by 2019, “depending on demand and the permitting process.”

Western has a history of development in the aviation sector, with multiple projects completed in Colorado and elsewhere.

According to the biography of Western president Brad Henderson on the company’s website, Western has “completed more than 8 million square feet of new and renovated facilities, and fulfilled site development on thousands of acres.”

Client executive Alex Langlinais is leading the project from a new office Western has opened in San Antonio at the airport. She also is leading the company’s work in Austin and Houston.

“This is our first major project with the airport and we look forward to serving the people of San Antonio,” she said.

Original article can be found here ➤ https://therivardreport.com

$5M Killeen-Fort Hood Regional Airport grant to add boarding bridges, upgrade existing

A $4,988,575 federal grant the Killeen-Fort Hood Regional Airport was awarded will fund the procurement and installation of four passenger boarding bridges, as well as the upgrade of two additional boarding bridges, according to city spokeswoman Hilary Shine.

The funding comes through a grant of the Federal Aviation Administration’s Airport Improvement Program, for which the city of Killeen applied.

“This project will increase airport efficiency and effectiveness, improve airline operations, and decrease annual boarding bridge maintenance costs,” Shine said.

Shine said the city is required to pay a 10 percent match, which comes to $554,286 for a total investment of $5,542,861.

U.S. Sen. John Cornyn announced the receival of the grant Thursday, praising the funds that will help bolster safety and efficiency in air traffic.

The grant comes during a tumultuous year for the facility after Delta Airlines — one of three carriers at the regional airport — pulled out of Killeen in January. Delta previously flew two daily departures.

A steady decline in passengers has been seen since 2010, although the numbers have evened out slightly in recent months as the facility’s two remaining carriers — United and American Airlines — picked up Delta’s flight times.

Original article can be found here ➤ http://kdhnews.com

Middle Tennessee State University student pilots give Delta Propel launch rave reviewsAshish Naran, right, outreach manager for company and community programs, and Brent Knoblauch, pilot outreach for campus programs, shared Delta’s vision for hiring great pilots and employees August 31st during the Delta Propel launch in the MTSU Student Union Ballroom.

MTSU Provost Mark Byrnes, left, and Delta Capt. Patrick Burns share a laugh August 31st in the Student Union Ballroom while discussing the launch of the Delta Propel program, which ultimately could land university graduates jobs with the airline or other carriers. 

MTSU aerospace department chair Wendy Beckman tells students Delta is a great place to work and to aspire to work during an aviation career August 31st at the Delta Propel program launch in the Student Union Ballroom.

Delta Capt. Patrick Burns gives a quick overview of the airline’s Propel program, which could land MTSU students’ jobs in the future. The launch took place August 31st in the Student Union Ballroom.


An overflow crowd of 300-plus very interested Department of Aerospace professional pilot majors and those from other areas heard the Delta Propel pitch that could ultimately land them with career positions with the major airline.

They attended the official launch of the Delta Propel Pilot Career Path Program on Friday in the Student Union Ballroom where a team of Delta pilots outlined the program’s guidelines and encouraged students to apply for the fast-track program.

MTSU aerospace is one of eight universities selected by Delta earlier this summer to identify and mentor the next generation of pilots because of looming retirements, and it was announced the airline will be looking to hire employees in mechanical, management/leadership, information technology, engineering, meteorology and other fields.

“I really like the program,” said Christopher Dunnum, 22, a senior aerospace maintenance management major originally from Orlando, Florida, and now living in Murfreesboro. “I like the fact how in-depth they are about things and I would like to see them open up to more people.”

Dunnum, who anticipates a May 2019 graduation from MTSU, said he is working on obtaining his pilot’s license in hopes of becoming a U.S. Air Force pilot.

Lexi Davis, 20, a junior aerospace pro pilot major and MTSU cheerleader from Murfreesboro, calls it “a great opportunity for everyone. If you are interested in going to a major airline, it’s a great way to get there.”

Her father, MTSU alumnus Jimmy Davis, owner of The Davis Groupe in Murfreesboro, said, “This (partnership announcement) is a big deal. She’s getting ready to write her own ticket.”

Delta Capt. Patrick Burns, managing director of flying operations, said the Propel “launch at MTSU is a way for Delta to reach out to identify students and get them here.”

Because Delta is facing a significant shortage because of retirements, the airline has hired 4,000 pilots, will hire 8,000 more in the next 10 years and also hire 20,000 employees in the future, Burns said.

“We like the best and brightest and MTSU gives us the opportunity,” Burns added.

MTSU Provost Mark Byrnes shared how it is “an amazing opportunity for students to prepare for their careers and be a part of one of the world’s top airlines.” Aerospace chair Wendy Beckman said Delta “is a top place to work and a great place to aspire to work for after graduation.”

The company’s Brent Knoblauch, outreach manager for campuses, and Ashish Naran, outreach manager for company and community programs, spent 30 minutes outlining the plan, which includes potentially finishing in 42 months or less.

They said the application deadline for recent graduates and current juniors and seniors is 10:59 p.m. Wednesday, Sept. 5.

“There has been incredible response from students, parents and faculty,” Knoblauch said. “This is a truly holistic solution to meet the needs of as many stakeholders as possible.”

Elizabeth Keller, 21, a pro pilot major and flight instructor from Maryville, Tennessee, said it “is a great opportunity for MTSU aerospace students. It allows students to have a better idea of the plans they have after college.”

Jackson Dalton, 20, a senior pro pilot major and flight instructor from Atlanta, Georgia, admits he has been “trying to make himself stand out and be engaged” in this opportunity.

Dalton was bitten by the flying bug at age 12 and attended the Aviation Career Enrichment Flight School in Atlanta that was started by retired Delta Capt. Julius Alexander.

Among the Delta group at Friday’s kickoff were MTSU alumni Eric Wesley, first officer with a Boeing 737, and Demetrius Beard, first officer of a Boeing 757. Both are college liaisons.

MTSU has more than 300 combined undergraduate and graduate programs. Aerospace is one of 11 College of Basic and Applied Sciences departments.

Original article can be found here ➤ https://www.dnj.com

Delta Air Lines nurturing future pilots at Western Michigan University Aviation

Emily Coaker, First Officer, Delta Air Lines. Assistant Manager of the Pilot Outreach Program.

These are the Cirrus planes that Western Michigan University pilots-in-training learn to fly.

Western Michigan University Aviation School offers training in flight simulators that are specifically of the same design of the Cirrus aircraft that makes up much of their fleet. 

Most colleges hang their championship banners in their gym. At Western Michigan University Aviation School in Battle Creek, they hang in the hangar.


BATTLE CREEK (WKZO AM/FM) -- Delta Air Lines is looking for pilots. 

A boon in air travel, the imposition of a mandatory retirement age for pilots and the fact that fewer pilots are coming out of the military has left Delta projecting an 8,000 pilot shortage over the next few years.

That’s why they were at Western Michigan University Campus this weekend, introducing their new Delta Propel Career Path Program to Students at the WMU Aviation School in Battle Creek.

Delta’s Emily Coaker says this is just one of many ways they are trying to entice more young people into looking into a career in Aviation.

She says if they join the program and fulfill all the requirements, they will have guaranteed job in a cockpit when they are ready to fly.

Original article can be found here ➤ https://wkzo.com

State, feds award Stanly County Airport (KVUJ) $1.4 million

Stanly County is one of 27 recipients to garner state and federal funds for much-needed improvements at its airport.

The local airport is set to receive more than $1.4 million, one of the larger appropriations in the $24.7 million total awards, according to the N.C. Board of Transportation. For Stanly, the funds will go toward the rehabilitation of the airport’s runway and taxiway lighting.

Ken Swaringen, director of the Stanly County Airport, characterized the scheduled improvements as critical to the facility’s safety.

“Dependable airfield lighting is crucial to airfield operations,” Swaringen said. “Pilots need to have every confidence that the system is in place and ready to support them whenever they fly.”

As a result of the upgrades the airport should realize cost savings.

The project is focusing on runway and taxiway lighting that is more than 20 years old.

“Being an older system keeping it fully operational can have its challenges,” Swaringen said. “This project will take us from medium intensity incandescent lighting to high intensity LED lighting.  This will offer better performance, lower operating cost and provide the airport with other options when upgrading/replacing the instrument landing system in the future.”

In the works for a couple of years, the project is presently in the bid phase with bids scheduled to begin at month’s end, Swaringen added.

Approved by the board at its July meeting, the appropriations are aimed at providing better runway lighting, new fuel tanks and safer taxiways. Funds awarded do not in all cases represent the total cost of the project.   

Nearby Anson County Airport, located just miles from the Pee Dee National Wildlife Refuge, is set to get nearly $1 million to erect a second phase of perimeter fencing to keep wildlife from posing safety hazards on the runway.

“Just like when you’re driving on the highway, deer and other wildlife present a danger to aircraft that are landing or taking off,” said Chris Joffsen, who helps manage the airport for Anson County. “Once complete, operations here will become much safer and pilots won’t have to worry as much about encountering something on the runway.”

Perimeter fencing already secures Stanly’s airport.

North Carolina airports serve as a vital economic engine connecting people and business enterprises with the world. They are among the primary economic drivers in their local communities.

Airports and aviation-related industries contribute more than $31 billion to North Carolina’s economy each year, according to a 2016 report. There are 123,400 airport-related jobs in the state.

The NCDOT Division of Aviation is responsible for airport and aviation system planning and development, and provides funding to local communities for constructing and improving airports throughout the state.

Original article can be found here ➤ http://www.thesnaponline.com

Air Travelers, Get Ready to Pony Up for Higher Fees: As fuel costs rise, airlines are charging more for luggage, changes to ticketsThe Wall Street Journal
By Alison Sider
Updated August 31, 2018 12:37 p.m. ET


Prepare to pay more for checked bags.

Airlines are raising fees on luggage, ticket changes and other services to cover rising fuel costs without pushing up base fares.

United Continental Holdings Inc.on Friday said it had raised fees for checked bags on tickets routes in North America, Central America and the Caribbean. One checked bag will cost $30, up from $25.

JetBlue Airways Corp. on Monday increased the price of checking a bag at the airport by $5, to $30 for a first bag and $40 for a second for the cheapest tier of fares on all routes for tickets purchased after the new charges went into effect. The carrier also raised change fees. Passengers who paid $200 or more for some tickets now face a $200 change fee, up from a $150 on fares of $150 or more previously.

Air Canada and WestJet Airlines Ltd. recently raised fees to 30 Canadian dollars for a first checked bag.

United also plans to charge passengers without elite status more for economy seats closer to the front of planes starting later this year. The airlines that are raising checked luggage fees still include free bags in their more expensive fare tiers and offer free checked bags to those with elite status or airline credit cards.

Air Canada said the higher fees will make up some of the extra 430 million Canadian dollars spent on fuel in the first half of this year. Prices for jet fuel are close to 40% higher than they were a year ago. The airline’s higher fees apply only to routes across Canada, as well as to and from the U.S., the Caribbean, Central America and Mexico.

“Changing our bag fees will offset higher costs in today’s challenging and competitive market,” said Lauren Stewart, a spokeswoman for WestJet, a Canadian carrier. “By raising fees for optional services, such as checked bags, we can continue to maintain the lower fares our guests expect.”

Many airlines imposed baggage fees a decade ago as fuel prices climbed. Those fees usually stayed even as fuel prices fluctuated over the years and fell sharply in 2014. Most U.S. carriers now charge around $25 for one checked bag. They made close to $4.6 billion charging for checked bags last year, the Transportation Department said, almost 10 times more than the $464 million those fees generated a decade earlier.

“You don’t see bag fees going up and down like fares,” said Jay Sorensen, president of IdeaWorksCompany, an aviation consulting firm.

Raising baggage fees is part of a broader strategy to generate revenue beyond base fares. Rewards programs, fees and other ancillary revenue earned airlines an estimated $82.2 billion world-wide last year, according to an IdeaWorks analysis, nearly 11% of the industry’s revenue.

IdeaWorks said nonfare revenues were $22.6 billion in 2010, or 4.8% of the global total that year.

Airlines said charging for services like checked bags that were once included in fares gives fliers more choice. John Heimlich, chief economist for trade group Airlines for America, said carriers face costs that are rising faster than revenue.

“They are going to look at every tool at their disposal to improve profitability,” he said.

Big carriers have also faced pressure to keep fares low as discount carriers have expanded in the U.S. Average fares were 8% lower in the first quarter than during that period in 2010, Mr. Heimlich said. Spirit Airlines Inc. and other discounters earn close to half their revenue from fees.

At least one carrier is going the other way. Starting Sept. 5, American Airlines Group Inc. will allow passengers in its basic economy class to bring one free full-size carry-on bag. Chief Executive Doug Parker said the airline was losing passengers to competitors that offered a free carry-on bag in addition to a personal item for the stripped-down offering.

“There are now filters on things like your Google search that ask you if indeed you want to bring a carry-on or not,” he told analysts.

Southwest Airlines Co. Chief Executive Gary Kelly last month said his carrier’s policy of imposing no fees on reservation changes or up to two checked bags is a draw for customers.

But the carrier, which doesn’t assign seats, has raised the price of a service called EarlyBird Check-In that automatically checks in passengers 36 hours before departure—12 hours before everyone else. As the program becomes more popular, raising the price gives people who pay for the service a better chance of boarding early enough to pick their preferred seat.

The program will cost between $15 and $25 depending on the length of a flight and how many people use the service, up from a flat $15.

“An increase in the price of a product is rarely welcome news,” the company said on its website. “But as EarlyBird increases in popularity, we want to protect the value it offers.”

—Andrew Tangel contributed to this article.

Original article can be found here ➤ https://www.wsj.com

Ventura County, California: Hangar talks stay on course

After months of contention, owners and tenants of airplane hangars at the Camarillo and Oxnard airports seem to be making progress in their quest to resolve a dispute with the Ventura County Department of Airports over longterm ownership of the hangars.

The buildings, many of which are owned by members of the Ventura County Hangar Owners and Tenants Association, have sat for three decades on countyowned land, for which hangar owners usually pay between $100 and $200 a month.

After hangar owners wanted new lease terms that allowed subletting, the county department of airports looked at what best practices were, said Jorge Rubio, the deputy director of airports.

County officials found that long-term leases that don’t end in airport ownership are discouraged by funding guidelines from the Federal Aviation Administration, Rubio said.

So last year the Department of Airports proposed new leases that last between 10 and 20 years and end with the county taking control of the land and the hangars in order to rent out the space to aviators, a process known as reversion.

The county argues that hangar owners have had plenty of time over the past several decades to recoup their investments.

The owners, however, say the county is using misleading logic to determine the worth of the hangars in a bid to take their private property and leave them with nothing. Some of the owners said they have paid as much as $100,000 for their hangars.

During a raucous town hall in June, nearly 30 speakers blasted Rubio. Since then, the hangar owners’ attorney, Chuck Cohen of Westlake-based law firm Cohen Begun & Deck, began lobbying county officials on the hangar owners’ behalf.

Now it seems both sides have agreed to try to figure out a compromise.

Gene Barlowe, vice president of the hangar owners’ association, said his group met with Mike Powers, CEO of Ventura County, for a discussion about the hangars earlier this month.

Barlowe said that, while no decisions were made, both sides got to know each other and stated their positions so that negotiations can begin.

“We made it very clear that reversion has to be taken off the table if we are to proceed. I don’t know if they’ll go for it or not, but it’s a reasonable thing to request,” Barlowe said.

In an email, Powers said the discussions of “complicated issues” went well.

“We are taking the time to listen and understand all perspectives to try to find the right balance. . . . Our office will continue to work with the Department of Airports’ leadership to ensure (the airport) remains a vital community asset long into the future,” Powers said. “Our goal is to arrive at an agreement that is both fair and that continues support of opportunities for FAA funding to further enhance the airport.”

The hangar owners’ representatives sat down with Rubio on Aug. 23, Barlowe said, and the owners want to meet again in early September.

While discussions continue, the county’s Department of Airports is pausing plans to release the next version of its proposed lease agreement, Rubio said.

In July, he told the Acorn that the next draft of the proposed lease would be coming in a few weeks, but with ongoing negotiations, the department wants to hold off until a more balanced approach has been found, he said.

Barlowe said the negotiations between the county and hangar owners are progress in themselves, and he is hopeful an impasse can be avoided.

“It feels we’re going to be able to address this with reason, compassion and mutual respect,” Barlowe said. “It’s a breath of fresh air. We still don’t know how it’s going to go, but we’re hoping for the best.”

Original article ➤ https://www.thecamarilloacorn.com

Appalachian Sky: Aviation, aerospace, jobs are September 18th topics


The role that aviation and aerospace can play in diversifying the Southwest Virginia economy will be the topics of a panel discussion Sept. 18 in Wise.

The Appalachian Sky initiative will host the event starting at 10 a.m. at The Inn at Wise, according to Circuit Court Clerk Jack Kennedy.

Appalachian Sky is a business and economic development partnership working to attract aerospace industry to eastern Kentucky, southwest Ohio and western West Virginia.

Virginia Aviation Region 1, west of Roanoke, “seeks to attract active participation of airport managers, airport commissioners, economic development and local, state and federal government leaders and those representing the commercial aviation sector and academic programs” in this event, according to Kennedy.

Participants will include U.S. Sen. Mark Warner, appearing by video; Brad Hall, Appalachian Power Co. vice president for external affairs; Mark Flynn, director of Virginia Aviation; Jon Green of Virginia Tech, discussing unmanned aircraft system efforts of the Mid-Atlantic Aviation Partnership; and Bud Oakey, executive director of the Virginia Business Aviation Association.

For more information, contact Kennedy at jack@jackkennedy.net and visit http://appalachiansky.us/.

Original article ➤ http://www.thecoalfieldprogress.com