Saturday, September 22, 2018

Robinson R44 Raven, Workpress Aviation, OK-BAJ: Fatal accident occurred September 05, 2018 in Plzen, Czech Republic

NTSB Identification: CEN18WA376
14 CFR Unknown
Accident occurred Wednesday, September 05, 2018 in Domažlická 1059, Plzen - Skvrnany, Czech Republic
Aircraft: ROBINSON R44, registration:
Injuries: 4 Fatal.

The foreign authority was the source of this information.


On September 5, 2018, at 1533 Coordinated Universal Time, a Robinson R44, I-CCNI, impacted terrain while maneuvering at low altitude, Plzen-Skvmany, Czech Republic. The pilot and three passengers sustained fatal injuries.


The investigation is under the jurisdiction of the Czech Republic government. Further information may be obtained from:


Air Accidents Investigation Institute (AAII)

Beranových 130
Prague, Czech Republic
19900
Phone: +420 266199231
Fax: +420 266199234
E-mail: info@uzpln.cz
Webpage: http://www.uzpln.cz/en/

This report is for informational purposes only and contains only information released by or obtained from the Air Accidents Investigation Institute (AAII) of the Czech Republic.
Hasiči odvezli vrak vrtulníku z haly v průmyslové zóně v Plzni, který se zřítil ve středu odpoledne a zahynuli v něm čtyři lidé. Stroj vytáhli vraty, nejdřív museli zpevnit konstrukci objektu.

Kriminalisté spolu s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod  (ÚZPLN) jsou na místě a zjišťují veškeré okolnosti nehody. Vyslýchají svědky, vyhodnocují zajištěné stopy a jsou nařízené znalecké posudky,“ uvedla před devátou ráno policejní mluvčí Martina Korandová.


Doplnila, že jsou nařízeny soudní pitvy u všech čtyř lidí, kteří zemřeli. „Jedná se o dvaatřicetiletého muže a tři cizince. Těmi jsou pětačtyřicetiletá žena a dva muži ve věku 57 a 45 let,“ dodala Korandová.


Trosky vrtulníku byly částečně v konstrukci, jeho zadní část propadla a opřela se o zem v hale.


Připravujeme nejdříve pažení na zajištění stability budovy. Pak budeme odřezávat trámy v konstrukci střechy, aby bylo možné vrak vyzvednout a nedošlo k jeho poškození, aby ho mohli dál zkoumat odborníci na zjišťování příčin leteckých nehod,“ popsal ráno vyprošťovací akci mluvčí hasičů Petr Poncar.


Hasiči doufali, že se jim podaří stroj vyprostit a dostat ven vnitřkem haly vstupními vraty, která jsou dostatečně široká. To se jim také podařilo. Trosky stroje vyváželi na vysokozdvižném vozíku.


Hala, na kterou vrtulník spadl po 17. hodině, není velká. Na výšku má podle Poncara kolem pěti metrů. V době pádu vrtulníku v ní nebyli žádní lidé ani pracovní technologie. Objekt je opuštěný.


Inspektor z ÚZPLN a zkušený pilot dohlížejí na hasiče, kteří vrak vyprošťují. „Kontrolují, aby nebyl vrtulník při vyprošťování dále poškozen, například aby se z něj něco neulomilo, což by mohlo komplikovat vyšetřování,“ řekl pro ČTK ředitel ÚZPLN Pavel Štrůbl s tím, že do konce roku by chtěli určit příčinu nehody.


Hasiči vrak převezli do hangáru ÚZPLN, kde bude podroben zkoumání od motoru po trup, po všechny prvky. Inspektoři budou zjišťovat, zda nehodu zavinil technický stav stroje nebo chyba pilota. 


Podle svědků měl vrtulník potíže už ve vzduchu, kdy se podivně kymácel a poté se náhle zřítil.  


Záchranáři dva pasažéry oživovali. „Bohužel neúspěšně, lékařka musela konstatovat smrt. Další dva lidé utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ uvedl mluvčí záchranné služby Martin Brejcha.


Zřícený vrtulník patřil firmě Workpress Aviation (WPA), která sídlí právě na Borských polích. Jednalo se o černý Robinson R44-Raven.


Podle zjištění MF DNES stroj pilotoval generální ředitel podniku WPA. K neštěstí se ale nikdo z firmy nechce vyjádřit. https://plzen.idnes.cz

No comments:

Post a Comment