Sunday, August 26, 2018

Robinson R44 Raven II, SP-MAP: Fatal accident occurred July 11, 2018 in Domecko, Poland

NTSB Identification: CEN18WA268
14 CFR Non-U.S., Non-Commercial
Accident occurred Wednesday, July 11, 2018 in Domecko, Poland
Aircraft: Robinson R44, registration:
Injuries: 2 Fatal, 1 Serious.

The foreign authority was the source of this information.


On July 11, 2018, at 0736 coordinated universal time (UTC), a Robinson Helicopter R-44 II helicopter, SP-MAP, impacted terrain near Opole, Poland. 2 occupants were fatally injured, and 1 occupant was seriously injured.


The investigation is under the jurisdiction of the Government of Poland. This report is for information purposes only and contains only information released by the Government of Poland. Further information pertaining to this accident may be obtained from:


State Commission on Aircraft Accident Investigation

ul. Chalubinskiego 4/6
00-928 Warsaw, Poland

W Domecku koło Opola rozbił się śmigłowiec. Dwie osoby zginęły. Trzecia osoba został przewieziona do szpitala. Informację w tej sprawie dostaliśmy od słuchacza na Gorącą Linię RMF FM.

Do zdarzenia doszło niedaleko miejscowości Domecko. Według wstępnych informacji, na pokładzie śmigłowca, który spadł kilkadziesiąt metrów od drogi, były trzy osoby. Dwie z nich nie żyją. Trzecia osoba została przetransportowana do szpitala.

Jak informuje dziennikarz RMF FM, była to prywatna maszyna, ale nie wiadomo jeszcze, do kogo należała. Rozbiła się około 60 metrów od drogi i 30 metrów od najbliższych zabudowań. 

https://www.rmf24.pl

No comments:

Post a Comment